• İş İngilizcesi (Duyuru Tarihi: 9 Kasım, 2018 - 18:30)
  • ÖSD A1 A2 B1 B2 Sınavı (Duyuru Tarihi: 9 Kasım, 2018 - 18:27)
  • YDT Kökdil' de (Duyuru Tarihi: 9 Kasım, 2018 - 18:27)
  • Rusça Arapça yeni sınıf! (Duyuru Tarihi: 23 Kasım, 2017 - 12:46)
  • italyanca ispanyolca yeni sınıf (Duyuru Tarihi: 23 Kasım, 2017 - 12:57)

Almanca Kursu

Öğretmenlerimiz öğrenme deneyimi az olan kişilere bile Almanca öğretmekte uzmanlaşmış eğitimcilerdir ve kursa katılanların seviyelerine göre çeşitli yöntemlerle öğrenmeyi daha basit ve zevkli hale getiriyoruz.

ÖSD SINAVLARININ ULUSLARARASI KARŞILAŞTIRMASI
ÖSD sınavları Avrupa konseyinin belirlemiş olduğu seviye tariflerini dikkate alır:
A1 TEMEL SEVİYE ALMANCA1 (GD1)
A1 ALMANCA YETERLİLİK (KID1)
A2 TEMEL SEVİYE ALMANCA 2 (GD2)
A2 ALMANCA YETERLİLİK (KID2)
B1 ALMANCA SERTİFİKAS (ZD)
B1 GENÇLER İÇİN ALMANCA SERTİFİKASI (ZDj)
B2 ORTA SEVİYE ALMANCA (MD)
C1 ÜST SEVİYE ALMANCA (OD)
C2 İŞ (MESLEKİ) ALMANCA (WD)

ÖSD sınavları uluslararası platformda çeşitli düzeyde ve çeşitli amaçlara yönelik olarak tanınmaktadır. (örneğin; üniversitelere giriş, oturum izni vs.)

SINAV
A1 temel seviye Almanca 1 sınavına katılacak kişilerin, günlük hayatın getirdiği basit durumlarda temel seviyede iletişim kurabilir durumda olmaları gerekir. Bu sınav 14 yaş ve üzeri Almanca öğrenen kişilerin dilsel yeterliliklerini, bilindik konular ve faaliyetlerde ispatlamak üzere yapılır. Test edilen yetenekler sırası ile okuma, dinleme, yazma ve konuşmadır. Bu basamağın ağırlık noktası algı becerileri olan okuma ve dinleme üzerinedir.
SINAVIN BÖLÜMLERİ
OKUDUĞUNU ANLAMA
Üç tane birbirinden farklı metin ile bunlar Almanya’dan, Avusturya’dan ve İsviçre’den seçilmiş özgün ve basit metinler olup, bu metinler vasıtasıyla okuma anlama ölçülür. Metnin genel ifadesi ve tekil içerikleri test edilir.
Süre: 25 dakika

DİNLEME ANLAMA
Üç aşamalı dinle sınavı içeriğinde Avusturya, Almanya ve İsviçre’den seçilmiş, günlük konuşma temalarına ve standart dil kullanımına uygun metinlerle küresel, detaycı ve seçici anlama test edilmektedir.
Süre: yaklaşık 10 dakika

YAZMA BECERİSİ
Bu bölümde sınava katılan kişiler kendi kişisel bilgileri ile bir form doldururlar ve basit düzeyde düzenlenmiş bir metin yazarlar. Bu metinler öncesinde belirlenmiş kriterler doğrultusunda değerlendirilecekler.
Süre: yaklaşık 20 dakika

KONUŞMA SINAVI
Bu bölümde kendi içinde üç alt göreve ayrılır. Sınava katılan kişiler önce kısaca kendilerini sözlü olarak tanıtırlar. Hemen sonrasında günlük hayattan alınmış basit bir resmi betimler tarif ederler. Sonrasında ise tarif ettikleri resim doğrultusunda bir mini diyalog canlandırırlar. Konuşma sınavında gerçekleşen diyaloglarda yine daha önceden belirlenmiş ve sabitlenmiş kurallar doğrultusunda değerlendirilir.
Süre: yaklaşık 10 dakika
SINAV YERLERİ
ÖSD sınavlarının tamamı tüm dünya çapında lisanlı ÖSD- Sınav merkezlerinde, her hangi kurs katılım zorunluluğu olmaksızın uygulanmaktadır.

MODEL SINAVLAR
A1 Temel Seviye Almanca 1 düzeyinde bir örnek sınavı Web sitemizden ücretsiz olarak indirip kendinize bu deneme sınavını uygulayabilirsiniz.

SINAV TARİHLERİ
Sınav tarihleri ve kayıt işlemleri ile ilgili detaylı bilgileri ÖSD Sınav merkezlerinden ya da doğrudan ÖSD merkez Viyana’dan edinebilirsiniz. Ayrıca yine Web sitemizden de sınav tarihlerini takip edebilir öğrenebilirsiniz.

SINAV UYGULAMASI
Sınav katılımcıları eğitimlerini tamamlamış iki ÖSD sınav denetçisi (sınav yapmaya yetkin öğretmen - görevli) tarafından uygulanır ve değerlendirilir. Yazılı ve sözlü sınavın başarıyla tamamlanması ve sonlandırılmasından sonra ÖSD diploması verilir.


Vorteile des ÖSD Diploms
Das ÖSD als standardisierter Nachweis von Deutschkenntnissen bringt den Absolventen und Absolventinnen viele Vorteile:
in Österreich:
als Zusatzqualifikation beim Arbeitsmarktservice (AMS) und an anderen berufsorientierten Einrichtungen
beim Zugang zu österreichischen Universitäten als anerkannter Nachweis von Deutschkenntnissen (je nach Universität unterschiedlich: B2 Mittelstufe Deutsch, C1 Oberstufe Deutsch oder C2 Wirtschaftssprache Deutsch)
als Nachweis von ausreichenden Sprachkenntnissen für den Erwerb der österreichischen Staatsbürgerschaft, Niederlassung sowie für die Erteilung eines Visums (Voraussetzung A2 Grundstufe Deutsch 2)

weltweit:
diverse landesspezifische Anerkennungen und Anrechnungen (zum Beispiel staatliche Anerkennung in Ungarn, Tschechien, Slowakei)
Familienzusammenführung in Deutschland (Niveau A1 Grundstufe Deutsch 1)

Anerkennungen der ÖSD-Prüfungen
Die ÖSD-Prüfungen werden landesspezifisch zu unterschiedlichen Zwecken anerkannt. 
Hier die wichtigsten Anerkennungen:
in Österreich

bei der Zulassung zum Studium an österreichischen Universitäten als anerkannter Nachweis von Deutschkenntnissen (je nach Universität unterschiedlich, siehe unten: B2 Mittelstufe Deutsch, C1 Oberstufe Deutsch oder C2 Wirtschaftssprache Deutsch)
bei der Aufnahme an bestimmte berufsbildende Institutionen (zum Beispiel Diplomatische Akademie, Caritas Ausbildungszentrum für Sozialberufe)
ab A1 Grundstufe Deutsch 1 als Nachweis von Deutschkenntnissen in Zusammenhang mit der Niederlassungsbewilligung (seit der Gesetzesänderung im Juli 2011)
ab B1 Zertifikat Deutsch als Nachweis von Deutschkenntnissen in Zusammenhang mit der österreichischen Staatsbürgerschaft (seit der Gesetzesänderung im Juli 2011)
in Deutschland

ab A1 Grundstufe Deutsch 1 als Sprachnachweis im Rahmen des Ehegattennachzugs (deutsches Zuwanderungsgesetz) zur Vorlage bei deutschen Auslandsvertretungen auf Weisung des Auswärtigen Amts
Das B1 Zertifikat Deutsch wird als Nachweis der Deutschkenntnisse für die Einbürgerung in Deutschland anerkannt. 

Kökdil Dil Kursu, ÖSD'nin Adana'daki tek yetkili sınav merkezidir.