• İş İngilizcesi (Duyuru Tarihi: 9 Kasım, 2018 - 18:30)
  • ÖSD A1 A2 B1 B2 Sınavı (Duyuru Tarihi: 9 Kasım, 2018 - 18:27)
  • YDT Kökdil' de (Duyuru Tarihi: 9 Kasım, 2018 - 18:27)
  • Rusça Arapça yeni sınıf! (Duyuru Tarihi: 23 Kasım, 2017 - 12:46)
  • italyanca ispanyolca yeni sınıf (Duyuru Tarihi: 23 Kasım, 2017 - 12:57)

Alman okul sisteminin yapısı

Almanya'da 6 yaşını dolduran her çocuğun ilkokula başlama zorunluluğu bulunmaktadır. Tüm çocukların birlikte eğitim aldığı bu ilkokul eğitimi 1.sınıftan 4.sınıfa kadar devam etmektedir. Berlin ve Brandenburg'ta ise ilkokul eğitimi 6 yıldır. Bu eğitim sürecinde özel eğitimsel (pedagojik) desteğe ihtiyacı olan çocuklar bu okullarda diğer eyaletlerden farklı olarak bu tarz desteği alabilirler. İlkokuldan sonra da özel pedagojik eğitim almasına ihtiyaç duyulan çocuklar "Förderschulen", "Förderzentren" ya da "Schulen für Behinderte" isimli özel eğitim verilen okullara gidebilirler.

İlköğretim ( Grundschule, Primarstufe)
Eğitim zorunluluğunun 6 yaşında başlaması ile çocuklar ilkokul eğitimine başlarlar. Bu eğitim sabahtan öğlene kadar devam eder. Bazı okullarda ise tam gün eğitim hizmeti verilmektedir.
Birçok eyalette, not verme sistemi ilk iki yıl değerlendirme şeklinde, 3-4 sınıflarda not şeklinde verilmektedir.

Ortaöğretim I (Sekundarstufe I)
5.sınıftan 10.sınıfa kadar olan eğitim yıllarını kapsamaktadır. Yani Hauptschule, Realschule, Gymnasien ve Gesammtschule farklı boyutlarda bu süre içinde alınan eğitimlerdir.

Ortaöğretim II (Sekundarstufe II)
Hauptschule ya da Realschule diplomasını alan çocuklar ya Sekundarstufe II dahilinde genel yüksekokula giriş hakkı (allgemeine Hochschulreife,Abitur) kazanırlar ya da uygulamalı bilimler yüksekokuluna giriş hakkı (Allgemeine Fachhochschulreife, Fachabitur) alarak üniversiteye gidebilecekleri bir okula ya da meslek öğrenimi için bir meslek okuluna başlayabilirler. Bu eğitim 11.sınıftan 13.sınıfa kadar devam etmektedir. Birçok eyalette abitur sisteminde değişiklikler yapılarak süreç 12.sınıfa düşürülmüştür. Ancak bazı yerlerde ise hala 13.sınıfa kadar devam etmektedir. Uygulamalı Bilimler Yüksekokuluna giriş hakkı kazanabilmek için 12.Sınıfı, bazı durumlarda ise 11.sınıfı bitirmek gereklidir. Meslek eğitimi tamamlandıktan sonra Uygulamalı Bilimler Yüksekokuluna giriş hakkını elde edebilmek için 1 yıllık eğitim tamamlanmalıdır.

Konu: 
Aile Birleşim Sınavı