• İş İngilizcesi (Duyuru Tarihi: 9 Kasım, 2018 - 18:30)
  • ÖSD A1 A2 B1 B2 Sınavı (Duyuru Tarihi: 9 Kasım, 2018 - 18:27)
  • YDT Kökdil' de (Duyuru Tarihi: 9 Kasım, 2018 - 18:27)
  • Rusça Arapça yeni sınıf! (Duyuru Tarihi: 23 Kasım, 2017 - 12:46)
  • italyanca ispanyolca yeni sınıf (Duyuru Tarihi: 23 Kasım, 2017 - 12:57)

Süreç nasıl işlemektedir?

1- Mesleki denklik için başvurmadan önce Almanya'da hangi mesleği yapacağınıza karar vermeniz ve aldığınız mesleki eğitimin Almanya'da hangi meslek eğitimine denk düştüğünün saptanması gerekmektedir (Referenzberuf). Bu her zaman kolay değildir, çünkü meslekler içerik olarak farklılık gösterir.

Denkliğinizi Almanya'da tanıtmak üzere evraklarınızı önceden Türkiye'den (yurtdışından) sizin bağlı olacağınız birime gönderme şansınız bulunmaktadır. Yapmanız gereken onları Almanya'da bu mesleği yapacağınıza ikna etmektir. Denklik işlemleri ücrete tabidir. Bu ücret de yapılan işin içeriğine göre belirlenmektedir.

2- Eğer Almanya'da yabancı bir ülkenin diplomasının denkliğini almak isterseniz dilekçe ile başvuruda bulunmak zorundasınız. Kendi diplomanız bu alandaki Alman meslek diploması karşılaştırılacak ve kaydadeğer farklar incelenecektir. Böylesi bir durum sözkonusu ise, sözkonusu farklılıkların diğer öğrenim belgeleri ya da mesleki deneyim ile denkleştirilmesi olanakları incelenecektir. Ders süresi, içerik Almanyadakinden çok farklı olmamalıdır. Bazı meslekleri Almanya'da yapabilmeniz için koşullar zorlaşmaktadır;farklı koşullar da talep edilmektedir. Örneğin; Almancanın belli bir düzeyde olması gibi... Bazı meslekleri sadece Alman yurttaşı ya da Avrupa Birliği yurttaşları yapabilmektedir.

Tam denklik olmadığı takdirde aradaki farkı kapatmak için özel kursa devam etmek gerekmektedir. Bu kursun masrafının devlet tarafından finanse edilmesi sözkonusu olabilmektedir.

Sizin de mesleki diploma denkliğini yaptırmanız gerekiyor ise, hangi evrakların gerektiği ve koşulların neler olduğu konusunda bilgilenmelisiniz.

* Ayrıntılı bir özgeçmiş; okul eğitimi, meslek eğitimi, üniversite eğitim süresi, iş deneyimi, uygulamada (pratikte) öğrenilenler, meslekiçi eğitimler, mesleki ve normal beceriler kapsamlı bir şekilde yazılmalıdır.

Konu: 
Aile Birleşim Sınavı