Almanca

Almanca Dil Kursu

Sanayi, endüstri ve teknoloji denince akla ilk gelen ülkelerden biri Almanya’nın konuştuğu Almanca, aynı zamanda dünyanın en eski ve zengin dillerinden biridir. Öğrenin, ister Almanya’da ister Türkiye’de profesyonel bir hayat sürün.

Almanca öğrenmek için birçok neden bulunmaktadır. Avrupa Birliği sınırları içerisinde yaşayan insanların %24'ünün anadili Almancadır; bunların üçte biri Almanca'yı ikinci dil veya yabancı dil olarak konuşmaktadır. Almanca tüm dünyada en çok konuşulan diller arasındadır. Bilim alanında ise özellikle felsefe dili olarak da önemlidir. Almancanın bu kadar rağbet görmesinin nedenlerinden biri de her yıl Türkiye'ye gelen milyonlarca turistin büyük bir bölümünü Almanların oluşturmasıdır.

Almanya’da 1960’lardan bu yana binlerce Türk vatandaşının yaşıyor olması, Türkiye’ye gelen Alman turist sayısını önemli ölçüde artırmaktadır.

Almanya ile aramızdaki ticari ilişkiler de Almanca'ya talebi artırmıştır. Ayrıca bir çok üniversite öğrencisi Yüksek Lisans ve Doktora yapmak için Almanya’yı tercih etmekte, DAAD burslarına ve Erasmus Programlarına başvurarak Almanya’ da yüksek öğrenimlerini devam ettirmekteler. Özel Amaçlı Kurslar KPDS Kursları, Çeviri, ÜDS, YDS Hazırlık, Almanca öğretim yapan ilk, orta ve yükseköğretim kurumlarının programlarına paralel destek kursları, ÖSD, GÖETHE, aile birleşim, TestDaf hazırlık kursları, Yazma ve Konuşma Atölyeleri, İş Almancası, Almanya’ya yerleşim. Kursu tamamlayan her öğrenci sertifika almaya hak kazanır.

Kökdil Yabancı Dil Kursu, Adana Almanca Dil Kursları arasında en iyi Almanca eğitimi veren, ve en iyi eğitmenlere sahip Almanca Dil Kursudur. Yakın zamanda Almanca dil eğitimi almayı planlıyorsanız, Aile Birleşim Sınavlarına girecekseniz uzman öğretmen ve kadromuzla tanışmadan, dil kursumuz hakkında bilgi almadan karar vermeyin. Kökdil aynı zamanda ÖSD'nin Adana'daki Aile Birleşim Sınavı tek yetkili merkezidir.

Bugün Almanca,  Yarın Almanya Almanya'da yeni bir hayat kurmak için hazır olun, ÖSD Almanca hazırlık kurslarımız başlıyor. Alman kültürünü en iyi tanıyan uzmanlardan oluşan kadromuz ve başarı garantili eğitimimizle sizi bekliyoruz.

Almancanın gerekliliği;
Günümüz koşullarında dünyanın her yerinde insanlar henüz lise sıralarında birkaç yabancı dili aynı anda öğrenmekteyken, biz neden sadece İngilizce ile yetinelim?
Bizler günümüz şartlarında iyi bir yabancı dil eğitimi almanın ne kadar önem taşıdığını biliyor ve kurum olarak hep bir elden olağan gücümüzle tüm öğrencilerimize verilebilecek en iyi hizmeti sunmayı kendimize ilke edinmiş bulunuyoruz.
Kendi gerekliliğini ve popülaritesini zaman içerisinde kanıtlamış Almancayı da Adananın alanında en uzman, kendilerini branşlarında ispatlamış öğretmenleri ile her seviyede kursiyerlerimize sunuyoruz.

2007 yılının ağustos ayı itibarı ile yürürlüğe girmiş olan ‘Aile birleşiminde dil ispatı yasası’ sebebiyle, Alman başkonsoloslukları A1 düzeyinde Almanca bildiğini gösteren bir sertifika talep etmektedir.
Bu sertifikayı edinmek isteyen herkes için Kökdil en doğru adrestir.
Sayıca küçük ve eğitim seviyesi birbirine yakın öğrencilerden oluşturduğumuz Aile birleşimi gruplarında 200 saatlik yoğunlaştırılmış kurs programlarımızla, öğrencilerimize sınavın her aşamasında en yüksek düzeyde başarı garantisi veriyoruz! Çünkü biz bu işi biliyoruz!
Öğretmenlerimiz ÖSD tarafından eğitilmiş, aldıkları seminerler sonrasında Sınav yetkilisi olarak belgelendirilmişleridir!
Kurumumuz resmi olarak ÖSD tarafından A1, A2, ve B1 seviyesinde Almanca sınavları yapmaya ve bunları sertifikalandırmaya yetkilidir!

Muafiyete mi kaldınız, hazırlıkta engellere mi takıldınız? Hiç dert değil!
Yaz kurslarımız da uyguladığımız 100 saatlik yoğun kurs programlarımızla bu sorununuza son veriyoruz! Her zaman güncel kalıyor sizlerin üniversitede hangi kaynakları işleyip, takip ettiğinizi biliyoruz!
Almanya da, Avusturya da veya İsviçre de üniversite okumak istiyorsunuz? Önce Kökdil'e geliyor sonra yola koyuluyorsunuz! Gururla söylüyoruz siz ilk değilsiniz! Öğretmenlerimiz sizleri hem Almanca konusunda eğitiyor, hem de vizenizi alıncaya kadar geçen süreç içerisinde size rehberlik ediyorlar!
Almanca mı? Hangi alanda, hangi düzeyde ve hangi koşullarda olursa olsun tercihiniz hep kök dil olsun! Biz sorun değil çözüm üretiriz, siz yeter ki isteyin!
(A1, A2, B1, muafiyet sınavına hazırlık, ÜDS, KPDS, TesTDaF, Göethe)
ÖSD SINAVLARININ ULUSLARARASI KARŞILAŞTIRMASI
ÖSD sınavları Avrupa konseyinin belirlemiş olduğu seviye tariflerini dikkate alır:

  • A1 TEMEL SEVİYE ALMANCA1 (GD1)
  • A1 ALMANCA YETERLİLİK (KID1)
  • A2 TEMEL SEVİYE ALMANCA 2 (GD2)
  • A2 ALMANCA YETERLİLİK (KID2)
  • B1 ALMANCA SERTİFİKAS (ZD)
  • B1 GENÇLER İÇİN ALMANCA SERTİFİKASI (ZDj)
  • B2 ORTA SEVİYE ALMANCA (MD)
  • C1 ÜST SEVİYE ALMANCA (OD)
  • C2 İŞ (MESLEKİ) ALMANCA (WD)

ÖSD sınavları uluslararası platformda çeşitli düzeyde ve çeşitli amaçlara yönelik olarak tanınmaktadır. (örneğin; üniversitelere giriş, oturum izni vs.)

SINAV
A1 temel seviye Almanca 1 sınavına katılacak kişilerin, günlük hayatın getirdiği basit durumlarda temel seviyede iletişim kurabilir durumda olmaları gerekir. Bu sınav 14 yaş ve üzeri Almanca öğrenen kişilerin dilsel yeterliliklerini, bilindik konular ve faaliyetlerde ispatlamak üzere yapılır. Test edilen yetenekler sırası ile okuma, dinleme, yazma ve konuşmadır. Bu basamağın ağırlık noktası algı becerileri olan okuma ve dinleme üzerinedir.
SINAVIN BÖLÜMLERİ
OKUDUĞUNU ANLAMA

Üç tane birbirinden farklı metin ile bunlar Almanya’dan, Avusturya’dan ve İsviçre’den seçilmiş özgün ve basit metinler olup, bu metinler vasıtasıyla okuma anlama ölçülür. Metnin genel ifadesi ve tekil içerikleri test edilir.
Süre: 25 dakika

DİNLEME ANLAMA
Üç aşamalı dinle sınavı içeriğinde Avusturya, Almanya ve İsviçre’den seçilmiş, günlük konuşma temalarına ve standart dil kullanımına uygun metinlerle küresel, detaycı ve seçici anlama test edilmektedir.
Süre: yaklaşık 10 dakika

YAZMA BECERİSİ
Bu bölümde sınava katılan kişiler kendi kişisel bilgileri ile bir form doldururlar ve basit düzeyde düzenlenmiş bir metin yazarlar. Bu metinler öncesinde belirlenmiş kriterler doğrultusunda değerlendirilecekler.
Süre: yaklaşık 20 dakika

KONUŞMA SINAVI
Bu bölümde kendi içinde üç alt göreve ayrılır. Sınava katılan kişiler önce kısaca kendilerini sözlü olarak tanıtırlar. Hemen sonrasında günlük hayattan alınmış basit bir resmi betimler tarif ederler. Sonrasında ise tarif ettikleri resim doğrultusunda bir mini diyalog canlandırırlar. Konuşma sınavında gerçekleşen diyaloglarda yine daha önceden belirlenmiş ve sabitlenmiş kurallar doğrultusunda değerlendirilir.
Süre: yaklaşık 10 dakika
SINAV YERLERİ
ÖSD sınavlarının tamamı tüm dünya çapında lisanlı ÖSD- Sınav merkezlerinde, her hangi kurs katılım zorunluluğu olmaksızın uygulanmaktadır.

MODEL SINAVLAR
A1 Temel Seviye Almanca 1 düzeyinde bir örnek sınavı Web sitemizden ücretsiz olarak indirip kendinize bu deneme sınavını uygulayabilirsiniz.

SINAV TARİHLERİ
Sınav tarihleri ve kayıt işlemleri ile ilgili detaylı bilgileri ÖSD Sınav merkezlerinden ya da doğrudan ÖSD merkez Viyana’dan edinebilirsiniz. Ayrıca yine Web sitemizden de sınav tarihlerini takip edebilir öğrenebilirsiniz.

SINAV UYGULAMASI
Sınav katılımcıları eğitimlerini tamamlamış iki ÖSD sınav denetçisi (sınav yapmaya yetkin öğretmen - görevli) tarafından uygulanır ve değerlendirilir. Yazılı ve sözlü sınavın başarıyla tamamlanması ve sonlandırılmasından sonra ÖSD diploması verilir.