• İş İngilizcesi (Duyuru Tarihi: 9 Kasım, 2018 - 18:30)
  • ÖSD A1 A2 B1 B2 Sınavı (Duyuru Tarihi: 9 Kasım, 2018 - 18:27)
  • YDT Kökdil' de (Duyuru Tarihi: 9 Kasım, 2018 - 18:27)
  • Rusça Arapça yeni sınıf! (Duyuru Tarihi: 23 Kasım, 2017 - 12:46)
  • italyanca ispanyolca yeni sınıf (Duyuru Tarihi: 23 Kasım, 2017 - 12:57)

Mesleki niteliklerin tanınması

Bazı meslekler Almanya'da sadece özel bir izinle uygulanabilmektedir. Bu tür mesleklere düzenlenmeye bağlı meslek denilmektedir. Örnek olarak doktor olarak çalışmak isterseniz özel bir izine ihtiyacınız bulunmaktadır. Buna Approbation denir. Eğer el sanatları ile ilgili bir işletme (imâlathane) açmak isterseniz, bu alanda bir ustalık belgesine sahip olmanız gerekmektedir. El sanatları ile ilgili işletmelerde, işletmenin etkinlik gösterebilmesi için bu alanda çalışmış birinin ustalık belgesi gerekmektedir. Eğer denklik için niteliğe ihtiyaç duyan bir mesleğiniz varsa (reglementierter Beruf) ve bu mesleği yürütmek istiyorsanız denkliğini ilgili makama yaptırmanız gerekmektedir.

Düzenlemeye bağlı olmayan meslek gruplarında (nicht-reglementierte Berufe), bu mesleği uygulayabilmeniz için meslek diplomanızın tanınmasına gerek yoktur. Bu mesleklerde, niteliğinizi resmi olarak da tanıttırmadan işgücü piyasasına girebilirsiniz. Buna rağmen niteliğinizin resmi bir değerlendirmeye tutulması, olası işverenlerin nitelikleriniz hakkında daha ayrıntılı bilgi sahibi olması bakımından anlam taşıyabilir. Alacağınız ücret de buna bağlı olarak farklı olabilir.

Mesleklerin tanınması ile ilgili yasa 01.04.2012 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Bu yasayla Avrupa ülkesi olmayan ülke yurttaşlarının meslekleri ile ilgili diplomalarını, mesleki niteliklerini tanıtarak bu alanda çalışma olanakları doğmuştur. Her durum kendine özgü değerlendirilmekte olup, hangi meslek dalına eşdeğer olduğuna, mesleki tanınmanın mümkün olup olmadığına bakılmalıdır. Mesleklerin birçoğu için her eyaletteki yetkili makam kararı vermektedir. Mesleki tanınmalarla ilgili yasa henüz daha düzenleme aşamasında olduğundan, eyaletlerdeki bu konuya ilişkin düzenlemeler de Federal Almanya Cumhuriyetinin Denklik Yasasına göre devam etmektedir.

Mesleki niteliklerin tanınması için, o meslek dalına ait üniversite eğitimi almış olmak ya da düzenli, belli süre zarfında bir meslek eğitimi almış olmak gerekmektedir. Bu konuyla ilgili mutlaka yetkili kişilerden, Almanya'daki danışma merkezlerinden ya da Türkiye'de "Yeni Ülkenize Hazırlıklı Gidin" projesinde çalışan danışmanlardan bilgi alınız.

Konu: 
Aile Birleşim Sınavı